spravy.sk spravy.sk

Najnovšia štúdia zistila, že obyčajná ústna voda dokáže zabiť koronavírus
zdroj: pexels.com

Najnovšia štúdia zistila, že obyčajná ústna voda dokáže zabiť koronavírus

Mnohí z nás ju používame každý jeden deň. Odstraňujeme si ňou neželaný ústny zápach. No možno netušíme, že v posledných dňoch používaním ústnej vody robíme pre svoje zdravie omnoho viac.

Výskumníkov z Cardiff University zaujímalo, do akej miery dokáže ústna voda pôsobiť na koronavírus. Ak je ústna voda schopná "zabiť" iné baktérie v našich ústach, tak prečo by nebola schopná pomôcť v boji s koronavírusom. 

Vedci prišli na to, že používanie ústnej vody s obsahom zlúčeniny cetylpyridíniumchlorid aspoň 0,07 percenta dokáže nový koronavírus zabiť v priebehu 30 sekúnd! V laboratóriu sa snažili simulovať ústnu aj nosovú dutinu človeka a skúšali viaceré značky ústnych vôd. 

Prišli na to, že nejde tak o značku, ale ide primárne o zlúčeninu cetylpyridíniumchlorid (CPC).

Toto ale nie je všetko, čo vedci zisťujú. Nejde len o predchádzanie nákazy, ale aj o jej zastavenie, alebo zmiernenie. Začali sa zameriavať teda na už nakazených pacientov. V nemocnici University Hospital of Wales v Cardiffe budú sledovať, či vykloktanie ústnou vodou dokáže zredukovať mieru koronavírusu v slinách pacientov. Klinické testovanie priamo na pacientoch by malo trvať do začiatku budúceho roka.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia