spravy.sk spravy.sk

Krvavý útok vo Francúzsku. Útočník v kostole odrezal žene hlavu a zabil ďalších dvoch ľudí
zdroj: TASR/AP

Krvavý útok vo Francúzsku. Útočník v kostole odrezal žene hlavu a zabil ďalších dvoch ľudí

Francúzska protiteroristická prokuratúra začala vo štvrtok vyšetrovanie vraždy krátko po tom, čo páchateľ zabil nožom troch ľudí a viacerých zranil v blízkosti Baziliky Matky Božej v juhofrancúzskom meste Nice. Informovala o tom agentúra AFP.

"Všetko naznačuje, že išlo o teroristický útok," napísal starosta Nice Christian Estrosi na Twitteri. Novinárom oznámil, že muž pri útoku opakoval slová "Alláhu akbar".

Polícia útočníka krátko po útoku zadržala a previezla do nemocnice, pretože sa počas zatknutia zranil, informovala polícia agentúru AP. Motív útoku je zatiaľ neznámy, útočník však podľa predbežných informácií polície konal sám.

Jednou z obetí, ktorá zomrela pri štvrtkovom útoku nožom v Bazilike Matky Božej v juhofrancúzskom meste Nice, je aj správca tohto kostola. Informovali o tom francúzsky denník Le Monde a agentúra Reuters.

Ďalšej obeti, ktorou bola žena, útočník "prakticky oddelil hlavu od tela," píše britská stanica BBC. Útočník oboch ľudí zabil vo vnútri baziliky. Treťou obeťou je takisto žena, ktorú útočník niekoľkokrát nožom bodol. Žene sa podarilo utiecť a skryť sa v neďalekom bare, zraneniam však neskôr podľahla.

Výberová chronológia útokov nožom vo Francúzsku v roku 2020

3. januára

Muža, ktorý pobodal niekoľko ľudí pri Paríži, bezpečnostné zložky zastrelili. K incidentu došlo v parku v meste Villejuif, vzdialenom sedem kilometrov južne od Paríža.

3. februára

Polícia oznámila, že Imrana Alijeva, blogera a kritika čečenského lídra Ramzana Kadyrova, dobodali na smrť v hoteli v severofrancúzskom meste Lille.

4. apríla

Dve obete na životoch a najmenej šesť zranených si vyžiadal útok nožom, ktorý sa odohral v obchodnom centre i na ulici v meste Romans-sur-Isere na juhovýchode Francúzska. Muž bol obvinený z vraždy spojenej s teroristickým činom, konal sám, bez podpory teroristickej organizácie.

15. apríla

Francúzski policajti zastrelili na jednom z parížskych predmestí muža afganského pôvodu, ktorý ich ohrozoval nožom. Policajti spozorovali muža ozbrojeného dlhým nožom, najprv sa im vyhrážal a potom sa na nich vrhol.

25. septembra

Najmenej dvaja ľudia utrpeli zranenia pri útoku nožom neďaleko bývalej redakcie satirického týždenníka Charlie Hebdo vo francúzskej metropole Paríž.

16. októbra

Pri útoku neďaleko Paríža odrezali priamo na ulici hlavu stredoškolskému učiteľovi dejepisu, ktorý pred časom vo svojej triede ukazoval karikatúry proroka Mohameda. Útočníka, 18-ročného mladíka čečenského pôvodu Abdoullakha Anzorova, polícia zabila.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia