spravy.sk spravy.sk

Meteorický roj Orionidy dosiahne maximum práve dnes. Vychutnajte si krásne nebeské divadlo
zdroj: TASR

Meteorický roj Orionidy dosiahne maximum práve dnes. Vychutnajte si krásne nebeské divadlo

Meteorický roj Orionidy dosiahne maximum svojej aktivity práve dnes - 21. októbra.

"Jesenný roj je spojený s periodickou kométou 1P/Halley. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy materskej kométy je 23 miliónov kilometrov. Z toho vyplýva ohromná šírka roja v medziplanetárnom priestore," povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Meteorický roj Orionidy je možné na nočnej oblohe sledovať do 7. novembra.

Zenitová hodinová frekvencia je 25, tzn. počet meteorov, ktoré je možné pozorovať za jednu hodinu na čistej a jasnej oblohe. Počet meteorov, ktorý je viditeľný reálne, je vždy nižší a znižuje sa tým viac, čím bližšie sa radiant nachádza pri horizonte.(radiant meteorického roja je myslený bod na oblohe z ktorého zdanlivo vychádzajú meteory daného meteorického roja)

Ďalším meteorickým rojom, ktorý sa prejaví počas najbližších dní, je roj Tauridy. Pozorovať ho bude možné od polovice októbra do konca novembra s nevýrazným maximom na prelome mesiacov. (29.10 - 2.11.) Ide o komplex malých rojov. Ide však o jasné a pomalé meteory, ktoré je dobre vidieť nielen počas svojho maxima. 

Roj Tauridy je veľmi rozptýlený, s maximálnou pozorovateľnou frekvenciou päť až desať meteorov za hodinu. Počas maxima sú výborné podmienky na pozorovanie, pretože Mesiac je v nove.

wp.kcubar.sk

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia