spravy.sk spravy.sk

Matica slovenská vydala aktualizovaný Krátky slovník slovenského jazyka
zdroj: TASR

Matica slovenská vydala aktualizovaný Krátky slovník slovenského jazyka

Vo Vydavateľstve Matice slovenskej (MS) vyšlo piate vydanie Krátkeho slovníka slovenského jazyka, ktoré obsahuje viac ako 60.000 slov. Podľa hovorkyne MS Veroniky Grznárovej patrí k štyrom základným kodifikačným príručkám slovenčiny, ktoré schvaľuje Ministerstvo kultúry SR na základe zákona o štátnom jazyku.

Na aktualizácii kodifikačnej príručky súčasnej spisovnej slovenčiny pracovali autori Ján Kačala, Mária Pisárčiková a Matej Považaj. "K príprave nového vydania nás priviedli predovšetkým zmeny v slovnej zásobe a významoch slov, o ktoré sa náš jazyk obohatil v ostatných desaťročiach. Slovník je určený všetkým používateľom nášho jazyka, osobitne žiakom, študentom, ich rodičom a pedagógom. Jeho základným poslaním je rozširovanie poznatkov o našom národnom jazyku a zvyšovanie jazykovej kultúry," priblížil vedúci autorského kolektívu Ján Kačala.

Jadrom slovníka je slovná zásoba súčasnej spisovnej slovenčiny a významové členenie pomenovaní. "No sú v ňom aj základné gramatické a slovnodruhové údaje, štýlová a štylistická charakteristika slova a v niektorých prípadoch aj jeho pôvod a výslovnosť. Nachádzajú sa v ňom aj upozornenia na nespisovné a nesprávne podoby slova. Významy sa dokladajú živými spojeniami, ktoré ukazujú život daného slova v jazykovej praxi," doplnila Grznárová.

Predchádzajúca verzia Krátkeho slovníka slovenského jazyka vyšla v roku 2003. "Slovník v aktualizovanej podobe verejnosť nenájde v digitálnej podobe. Na internete je sprístupnená iba predošlá verzia, ktorá je v prípadoch mnohých slov a slovných spojení už neaktuálna. MS týmto vydaním prináša slovenskej verejnosti po Pravidlách slovenskej výslovnosti už druhú kodifikačnú príručku súčasnej spisovnej slovenčiny," spresnil riaditeľ Vydavateľstva MS Stanislav Muntág s tým, že slovník je významnou príručkou nielen pre školy, ale aj pre úrady štátnej a verejnej sféry, prekladateľov či novinárov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia