spravy.sk spravy.sk

Výskumníkom sa podarilo chytiť kráľovnú oceána, meria cez 5 metrov
zdroj: facebook.com

Výskumníkom sa podarilo chytiť kráľovnú oceána, meria cez 5 metrov

Výskumníci z organizácie Ocearch chytili pri pobreží kanadskej provincie Nové Škótsko rekordne veľkého žraloka modrého (nazývaný aj veľký biely žralok). Nebolo by na tom nič zvláštne, ak by nešlo o samicu, o skutočne obrovskú samicu.

Po odchyte dostala na lodi meno Nukumi. "Pomenovali sme ju Nukumi, pretože to je označenie pre múdru starú babičku z legiend pôvodných obyvateľov Ameriky Mikmakov," opísali meno zástupcovia Ocearchu.

Nukumi merala 520cm a vážila 1,6 tony. Jej vek potvrdzovalo mnoho zahojených rán a kožných fľakov. „Je to poriadne starý žralok. Svedčí o tom množstvo jaziev a tmavých škvŕn, ktorými má posiate celé telo. Prežila mimoriadne bohatý život, je to pravá kráľovná oceánov," uviedol Chris Fischer, šéf vedeckého tímu.

Výskumný tím strávi vo vodách Nového Škótska 27 dní. Ani len netušili, že sa im podarí odchytiť a zozbierať vzorky z tak vzácneho jedinca. Všetci mali voči Nukumi obrovský rešpekt, nakoľko 1,6 tony je skutočne veľká váha. Ťažšia bola už len gravidná samica žraloka modrého, ktorú zachytili na kamery v roku 2019. Aj keď bola v očakávaní, dovolila, aby sa k nej výskumníci priblížili natoľko, že ju zmerali. Merala 610cm a odhadom v gravidnom stave vážila 2,5 tony.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia