spravy.sk spravy.sk

V prístave v Bejrúte našli a zlikvidovali 1,3 tony zábavnej pyrotechniky
zdroj: TASR/AP

V prístave v Bejrúte našli a zlikvidovali 1,3 tony zábavnej pyrotechniky

Pri obhliadke prístavu v Bejrúte, ktorý bol pred vyše mesiacom zničený obrovským výbuchom, sa našlo 120 škatúľ s 1300 kilogramami zábavnej pyrotechniky. Armádni ženisti ju následne zneškodnili. O náleze z piatku v sobotu informovala agentúra Reuters.

Zábavná pyrotechnika sa našla pri obhliadke prístavu, ktorý bol 4. augusta zničený obrovským výbuchom. Explózia si vyžiadala viac ako 190 obetí na životoch. Predpokladá sa, že v prístavnom sklade vybuchlo 2750 ton vysoko explozívneho dusičnanu amónneho, ktorý tam bol roky zložený v nevyhovujúcich podmienkach.

Reuters pripomenul, že libanonská armáda 3. septembra informovala o náleze ďalšej 4,35 tony dusičnanu amónneho, a to neďaleko vstupu do prístavu.

O týždeň neskôr zasa vypukol v prístave rozsiahly požiar, ktorý obyvateľov mesta opäť vystrašil. Horelo v sklade s pneumatikami, olejom a potravinami.

Explózia z augusta, z ktorej ľudia vinia vládu a jej nedôslednosť, viedla k demisii kabinetu premiéra Hassána Dijába. Vystriedal ho Mustafá Adíb, ktorý zatiaľ zloženie svojej vlády neohlásil.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia