spravy.sk spravy.sk

Ústredný krízový štáb v Česku obnoví svoju činnosť
zdroj: TASR

Ústredný krízový štáb v Česku obnoví svoju činnosť

Český Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) po viac ako troch mesiacoch obnoví svoju činnosť. Rozhodnutie bolo prijaté v období, keď ČR zaznamenáva rekordné prírastky počtu nakazených novým koronavírusom. Pre server Deník.cz to v piatok uviedol český premiér Andrej Babiš.

Minister vnútra Jan Hamáček upresnil, že činnosť krízového štábu má byť na základe dohody medzi ním a Babišom obnovená od pondelka 21. septembra. Príslušný návrh musí ešte prerokovať vláda.

Krízový štáb fungoval na jar počas trvania núdzového stavu, najmä za účelom zaistenia dodávok ochranných pomôcok z Číny, ochrany hraníc a dodržiavania epidemiologických opatrení ministerstva zdravotníctva. ÚKŠ ako pomocný orgán vlády vykonával činnosť od 16. marca do 11. júna.

Jeho predsedom bol spočiarku epidemiológ Roman Prymula a neskôr Jan Hamáček, ktorý ho bude viesť aj teraz.

"Spolupráca medzi krajmi a ministerstvom zdravotníctva nebola dobrá. Hajtmani preto tlačili na aktiváciu krízového štábu. Stane sa platformou pre komunikáciu medzi jednotlivými rezortmi a krajmi," povedal v piatok Babiš.

Sám premiér pritom obnovenie ÚKŠ doposiaľ odmietal, pretože funkciu štábu od augusta vykonávala Rada pre zdravotné riziká. Obnovenie činnosti krízového štábu v súčasnosti presadzovali aj opozičné strany.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia