spravy.sk spravy.sk

Obrovský problém pre Slovensko, aj celý svet. Med je jednou z najlákavejších potravín na falšovanie
zdroj: beeconf.com

Obrovský problém pre Slovensko, aj celý svet. Med je jednou z najlákavejších potravín na falšovanie

Celosvetový nedostatok medu a zvýšený dopyt po ňom zvyšuje frekvenciu výskytu falšovaných medov. Je to až také zlé, že sa med stal treťou najviac falšovanou potravinou na svete.

Európski včelári čelia narastajúcemu problému s dovozom upravovaných, alebo falšovaných medov. Dovoz tovaru deklarovaného ako „med“ za hranične nízke ceny z tretích krajín a najmä z Číny poškodzuje trh z medom a dehonestuje charakter medu ako výnimočnej potraviny. Zmesi medov výrazne zriedené cukrovým sirupom, nie je možné odhaliť pomocou aktuálne akreditovaných laboratórnych metód. Bežné sú aj iné typy zavádzania zákazníkov, ako je poškodzovanie medu teplom, masívne odvodňovanie, či cielené zamlčovanie pôvodu medu.

O tohtoročnej včelárskej sezóne na Slovensku sa hovorí, že bola najhoršia za posledných tridsať rokov. Preto môžeme očakávať zvýšený podiel dovezených upravených, alebo falšovaných medov!

Za med považujme len produkt od samotných včiel medonosných. Nedotknutý med je aktívna látka, v ktorej okrem cukrov sú aj enzýmy, vitamíny, antioxidanty, aminokyseliny..., všetko živé, delikátne komponenty, ktoré majú vplyv na zdravie ľudí.

beeconf.com

Málokto si uvedomuje, že včely medonosné v prírode majú problém prežiť. Zapríčiňuje to parazit, Klieštik včelý (Varroa destructor), ktorý je dnes prítomný už v každom včelstve, v každej krajine. Bol privlečený pred vyše štyridsiatimi rokmi z Indie, z iných podmienok od iných včiel. Väčšina našich včiel ho jednoducho sama nezvláda. Boj s klieštikom, udržovanie tohto parazita na úrovni, ktorú včely ešte dokážu kompenzovať, je pritom jedna z najťažších úloh každého včelára.

beeconf.com

Včela medonosná ako najväčší opeľovač potrebuje starostlivosť. Ak upravené, falšované medy nahrádzajú pravý med, prichádzame o financovanie včelárstva, o včely a tím aj o opeľovanie. Opeľovanie priamo ovplyvňuje výrobu väčšiny potravín a aj samotnú prírodu. Falošný med obchádza celý tento reťazec a poškodzuje ho.

Ak chránime med, chránime nás všetkých!

Viac na: beeconf.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia