spravy.sk spravy.sk

Libanonskí archeológovia objavili prvý fenický lis na víno
zdroj: TASR

Libanonskí archeológovia objavili prvý fenický lis na víno

Spoločný tím libanonských a nemeckých archeológov odkryl na juhu Libanonu 2600-ročný fenický lis na víno. Oznámila to vo štvrtok profesorka Helene Saderová z Americkej univerzity v Bejrúte (AUB).

"Ide o veľmi významný objav, keďže je to prvý archeologický dôkaz fenického vínneho priemyslu v Libanone. Umožňuje nám to lepšie porozumieť fenickému hospodárstvu," uviedla Saderová, členka archeologického tímu.

"Mali sme písomný dôkaz o fenickom víne z mesta Byblos (na severe Libanonu) a mesta Sajdá (na juhu krajiny), ale teraz máme v rukách archeologický dôkaz o produkcii vína vo Fenícii," uviedla ďalej vedkyňa, ktorú cituje tlačová agentúra DPA.

Prieskum sponzorovala AUB, nemecká Univerzita v Tübingene a Nemecký archeologický ústav (DAI) v Berlíne.

Lis na víno bol objavený na lokalite Tal al-Burák, južne od prístavného mesta Sajdá.

"Miesto nálezu bolo obklopené z juhozápadnej a juhovýchodnej strany 2,5 metra širokou terasovou stenou. Južne od jednej z týchto stien sme našli dobre zachovaný lis na víno. Miesto bolo vybudované na svahu kopca," uvádza sa vo vyhlásení Univerzity v Tübingene.

Na rozsiahlych plochách okolo lokality Tal al-Burák sa pestovalo hrozno. Odborníci sa domnievajú, že víno sa tu vo veľkom dorábalo niekoľko storočí. Víno malo pre Feničanov vysokú hodnotu a používalo sa aj pri náboženských obradoch.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia