spravy.sk spravy.sk

Časozberné video preletov krásnej kométy NEOWISE nad Slovenskom
zdroj: facebook.com

Časozberné video preletov krásnej kométy NEOWISE nad Slovenskom

Hlavnou astronomickou udalosťou minulého mesiaca bola mimoriadne jasná kométa C/2020 F3 NEOWISE. Aj na Slovensku sme mohli tento krásny jav sledovať voľným okom a mnohí túto možnosť neprepásli.

Bol ním aj Majo Chudý, ktorý kométu zachytil na mnohých miestach. 

"Prvý krát som sa vybral fotografovať kométu do Nízkych Tatier, no bohužiaľ sa mi po ceste pokazilo auto a tak som sa musel vrátiť domov. Skúsil som to teda doma na záhrade dna 12.7. Na oblohe bolo zopár malých obláčikov a ja som skúšal prvýkrát nájsť kométu. Neúspešne som ju hľadal asi pol hodinu. Už som si myslel, že asi nebude dostatočne viditeľná. V tom sa ukázala spoza mraku vo svojej plnej kráse. Na priehrade boleráz to bolo samé prekvapenie. Kométa už síce bola 20.7. o čosi menej viditeľná a tak sa ukázala až po zotmení. Po chvíli však začala preblikávať obloha a v pozadí na fotkách sa ukázala búrka, ktorá bola až za Brnom. Ako bonus mi do toho vletel meteor (bolid), ktorý zanechal na hľadane zaujímavý odraz.

Kométu som fotografoval v Nitre na kalvárii, na Čachtickom hrade, na Veľkej Javorine, na priehrade Boleráz a vo všetkých prípadoch (okrem doma v záhrade) tam bolo viacero ľudí, ktorí sa snažili si kométu zvečniť na svoj fotoaparát."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia