spravy.sk spravy.sk

7 tipov pre ekologické triedenie odpadu v domácnosti
zdroj: petrmalinak/shutterstock.com

7 tipov pre ekologické triedenie odpadu v domácnosti

Papier, plast, kov, sklo ... selektívne triedenie domového odpadu je pre planétu žiaduce a je to niečo, čo by sme mali robiť automaticky, ako súčasť našej každodennej rutiny.

Triedenie odpadu je jednoduchý proces, ktorý nevyžaduje ani špeciálne zdroje, ani veľa času. Koncept je veľmi jednoduchý: nie každá položka, ktorú nepotrebujete, je odpad. To znamená, že existujú „smeti“, ktoré možno remodelovať a premeniť na nové výrobky. Položky ako sklo, niektoré plasty a papier sa dajú recyklovať a je dôležité oddeliť aj každú biologicky rozložiteľný materiál od domového odpadu. Ako teda efektívne triediť odpad? Zamerajme sa na niektoré premyslené riešenia, ktoré sú hygienické aj praktické.

Pinkyone/shutterstock.com

7 tipov pre ekologické triedenie domového odpadu

Na uľahčenie procesu triedenia je vhodné rozdeliť celkový tok odpadu do skupín nasledovne:

1. Biologicky rozložiteľný odpad

Biologicky rozložiteľný odpad sa vzťahuje na ten druh odpadu, ktorý môže biologicky degradovať. Presnejšie povedané, je to forma odpadu, ktorá sa môže prirodzene rozkladať a po primeranom časovom rámci sa môže vrátiť do pôdy vo forme neškodných chemických prvkov.

Tento druh odpadu sa často vyskytuje v komunálnom tuhom odpade, alebo ako potravinový odpad, papierový odpad, zelený odpad, ako aj biologicky rozložiteľné plasty. Medzi ďalšie typické príklady biologicky rozložiteľného odpadu patrí usadzovanie odpadových vôd, hnoj a možno aj odpad z bitúnkov. Pri absencii plynného kyslíka sa značné množstvo tohto typu odpadu zvyčajne rozpadá a vzniká tak metánový plyn.

Ak chcete tento druh odpadu triediť a zbierať, použite kompostéry. Akonáhle tak urobíte, môžete vrátiť odpad späť do svojej záhrady vo forme kvalitného hnojiva. Existujú však určité druhy odpadu, ktoré nie sú ideálne na kompostovanie. Zahŕňajú zvyšky mäsa a mliečnych výrobkov. Tieto produkty môžu podporovať bakteriálny rast a počas rozkladu uvoľňovať nepríjemný zápach.

2. Sklo

Tento odpad zahŕňa akýkoľvek druh sklenených fľiaš a nádob. Ak chcete triediť a zbierať sklenené obaly na recykláciu, je potrebné z nich odstrániť nečistoty umytím. Odpad zo skla, ktorý je ideálny na recykláciu, zahŕňa okenné sklo, fľaše a sklenené nádoby. Položky ako sú hlinené fľaše, fľaše od oleja, zrkadlá a autosklo nie sú ideálne na recykláciu. Na sklenené fľaše a poháre používajte odpadkové koše určené pre sklený odpad - zvyčajne sú zelené. Sklo sa bežne recykluje do výroby sklenených fliaš, po tom ako bolo rozdrvené a roztavené.

3. Plast

Plastový odpad zahŕňa fľaše na vodu a nealkoholické nápoje, nádoby na potraviny, podnosy a tuby, prázdne vrecká, iné nádoby, krabice a PET fľaše; pokiaľ sú vyrobené z plastu. Ak chcete pripraviť plastový odpad na recykláciu, je potrebné ho umyť a odstrániť zvyšky potravín. Odstráňte tiež uzávery alebo kryty z fliaš. Plastové fľaše na šampóny, mydlo a čistiace prostriedky sú recyklovateľné. Tenké plastové tašky, plastové hračky, bublinková fólia, margarínové nádoby, olejové fľaše, polystyrénové tácky na mäso a špinavé plastové výrobky však nie sú vhodné na recykláciu. Plastový odpad zhromažďujte do samostatného odpadkového koša. Jeho farba by mala byť žltá.

4. Papier a kartóny

Tento druh odpadu zahŕňa časopisy, vaječné škatule, listový papier, lepenku, noviny a iné kartónové / papierové výrobky. Ak chcete tento odpad triediť, čo najviac sa snažte odstrániť sploštenie, pokrčenie a nečistoty. Rovnako ako iné druhy odpadu, nie každý kartón / papierový produkt je ideálny na recykláciu. Položky, ako sú suché knihy, písací papier, novinový papier, netriedený papier, sa dajú recyklovať a použiť na výrobu užitočných výrobkov. Ostatné ako sú špinavý, mokrý a laminovaný kartón a papier, sa nedajú recyklovať.Kontaminovaný papier sa bude likvidovať ako bežný domový odpad.

Leszek Glasner/shutterstock.com

5. Kovy - oceľ a hliník

Hliník je bežný kov a používa sa na plechovky (vrátane aerosólov) a na výrobky súvisiace s potravinami, ako sú fólie a plechové tácky. Výroba hliníka využíva tak veľa energie, že sa kov niekedy nazýva „zamrznutou elektrinou“. Hliník sa však dá ľahko recyklovať a to mnohokrát. Dokonca sa dá recyklovať aj hliník, na ktorom sú nalepené zvyšky potravín. Pri triedení oceľových plechoviek je najlepšie vložiť veko do plechovky a potom, pred jej umiestnením do recyklačného odpadkového koša, stlačiť hornú časť plechovky.

6. Elektronický odpad (e-odpad)

Medzi elektronický odpad patria produkty, ako sú počítače, televízory, systémy domácej zábavy, tlačiarne, faxy a mobilné telefóny. Iba asi 10% elektronického odpadu sa recykluje v porovnaní s 52% všeobecného odpadu. E-odpad obsahuje veľa častí, ktoré sa môžu a mali by sa recyklovať, aby sa zdroje mohli znovu použiť. E-odpad tiež obsahuje celý rad nebezpečných prvkov, ako je olovo a ortuť, ktoré sa môžu uvoľniť do životného prostredia, ak sa nebudú správne likvidovať. E-odpad sa nedá recyklovať v koši na odpadky, ale môže sa recyklovať alebo bezpečne zlikvidovať prostredníctvom iných služieb, či už komunálnych, alebo komerčných.

E-odpad, ktorý môžete recyklovať, zahŕňa:

• mobilné telefóny a komponenty a telefónne systémy

• stereo komponenty, DVD a video prehrávače

• televízory

• počítače a príslušenstvo

• tlačiarne, faxy a skenery

• batérie

• cartridge

7. Odpad z kúpeľní, toaliet a práčovní

Kúpeľňa, toaleta a práčovňa sú oblasti s vysokou frekvenciu použitia chemikálií. Pokúste sa ich obmedziť. Hygienickú čistotu je možné efektívne udržiavať aj bez chemikálií, napríklad pomocou bikarbonátu sódy alebo bieleho octu . Môžete tiež:

• znovu použiť existujúce obaly a kúpiť náplne

• kúpiť zubné kefky a holiace strojčeky s vymeniteľnými hlavami

• dopĺňať nádoby na tekuté mydlo

• kúpiť toaletný papier vyrobený z recyklovaného papiera

• recyklovať papier a kartónové výrobky

petrmalinak/shutterstock.com

Zelená cesta ekológie - znovupoužitie a redukovanie množstva odpadu

• obmedzte používanie jednorazových výrobkov a vyberte alternatívy, ktoré sa dajú znova použiť

• ak je to možné, rozhodnite sa pre výrobky s minimálnym balením

• ak plastové vrecká nepotrebujete, odmietnite ich. Uchovávajte opakovane použiteľné tašky po ruke a na očiach, aby ste si ich nezabudli vziať do obchodu. Môžete tiež použiť boxy alebo vlastný nákupný vozík alebo batoh

• pri nákupe ovocia a zeleniny ich radšej vložte do vozíka než do plastových tašiek

• ak nečítate reklamné letáky, označte svoju poštovú schránku s poznámkou, že si ich neprajete

oprava predmetov pre domácnosť namiesto ich výmeny môže byť skvelým spôsobom, ako znížiť množstvo odpadu a ušetriť peniaze

• vloženie nesprávnych materiálov do recyklačného koša môže viesť k tomu, že sa veľké množstvo recyklovateľného materiálu sa odošle na skládku, pretože je príliš ťažké ho oddeliť

• nechcené odevy, predmety pre domácnosť, nábytok alebo prístroje dávajte rodine alebo priateľom alebo ich darujte charitatívnym organizáciám

• na uskladnenie jedla alebo iných predmetov použite sklenené nádoby alebo ich posuňte priateľom, ktorí zavárajú

• na zabalenie vlhkého a páchnuceho odpadu alebo na upratanie po vašom psovi použite malé plastové vrecká

• je nebezpečné ukladať odpad, ako sú batérie, motorový olej, chemikálie, farby a použité svetelné produkty obsahujúce ortuť, vrátane kompaktných žiariviek do odpadkového koša.Zistite, ktoré zariadenia na odovzdávanie a recykláciu sú k dispozícii vo vašej oblasti.

• hliníkovú fóliu alobal sformujte do tvaru gule a vložte ju do recyklačného koša, aj keď je na nej nalepené jedlo

• kompostujte váš organický odpad

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia