spravy.sk spravy.sk

9 vecí, na ktoré určite nezabudnite pred spustením robotického vysávača
zdroj: Quality Stock Arts/shutterstock.com

9 vecí, na ktoré určite nezabudnite pred spustením robotického vysávača

Ešte nie tak dávno sa robotický vysávač považoval skôr za niečo ako vtip, akési vyhlásenie o blahobyte, než za praktický spotrebič pre domácnosť.

V posledných rokoch sa však hardvér aj softvér týchto zariadení enormne zlepšili. Vďaka inováciám sa robotické vysávače stali efektívnymi, čoraz viac prítomnými domácimi pomocníkmi. Spolu so suchým zipsom a routermi patrí dobrý robotický vysávač k najlepším vynálezom minulého storočia - naše tipy na skutočne kvalitné modely nájdete tu: https://dodomacnosti.sk/roboticke-vysavace-test/. Avšak aj keď sa táto technológia posunula naozaj dramaticky vpred, neznamená to, že ju je vždy jednoduché používať. S našimi jednoduchými radami sa však robotický vysávač môže stať vašim novým najlepším priateľom.

Quality Stock Arts/shutterstock.com

1. Spravte skúšobnú jazdu

Je to síce lákavé, ale nemôžete otvoriť krabicu spustiť váš nový robot, odísť na tri hodiny a očakávať, že sa vrátite domov do vyuprataného domu. Vám aj vysávaču bude chvíľu trvať, kým sa naučíte, aký je potenciál záludných pascí vo vašom dome. Pri prvom spustení (alebo prvých troch) vždy zostaňte doma, aby ste sa ubezpečili, že robot dokáže vykonať a správne dokončiť upratovací proces.

2. Doku doprajte dostatok priestoru

Dokovacia stanica vysávača má mnoho dôležitých funkcií. Nabíja batériu, aby bol robot pripravený na okamžité upratovanie, slúži ako domáca základňa a referenčný bod, ktorý robot používa na trianguláciu svojej relatívnej polohy v miestnosti. Najnovšie Roomby od iRobotu majú základne, ktoré sa dokonca samé vyprázdňujú.

Miesto pre dok vyberajte starostlivo. Musí to byť miesto s dostatočným priestorom na manévrovanie, aby sa robot mohol správne vyrovnať do základne, keď chce nabiť batériu. Presné množstvo voľného priestoru, ktoré každý výrobca odporúča, sa môže líšiť. Napriek tomu očakávajte, že na každej strane doku potrebujete mať otvorenú plochu 45 - 90 cm. Podobne pred dokom uvoľnite aspoň 1,2 m voľného priestoru. Nie je dobrý nápad umiestniť dok do blízkosti schodov. Nielenže to znamená nebezpečenstvo zakopnutia, ale obmedzený priestor pravdepodobne zmätie váš vysávač.

3. Svetlá nechajte zapnuté

Robotické vysávače využívajú na navigáciu v domácnosti niekoľko rôznych senzorov. Senzory nárazníka im povedia, keď do niečoho narazia a navedú ich iným smerom, infračervené cliff senzory upozorňujú na riziko pádu zo schodov... Mnoho robotických vysávačov nemá kameru, ale optické senzory, ktoré sledujú prekážky. Tieto však vyžadujú na prevádzku osvetlenie priestoru, čo znamená, že ak nebude dostatok okolitého svetla, budú mať problémy s bariérami a správnou navigáciou v miestnostiach.

Ak zistíte, že váš vysávač sa často zasekáva, neplánujte upratovanie v noci. Vyskúšajte ráno 8:00 hodín, ihneď po odchode do práce. Ak má robot stále problémy s navigáciou, skúste utrieť optické senzory mäkkou handričkou.

4. Vyprázdnite kôš

Majitelia robotických vysávačov sa niekedy sťažujú, že ich robot namiesto vysávania, vláči nečistoty po dome. Žiaľ, prachový kôš tohto typu vysávača je dosť malý. Väčšina modelov má veľkosť zásobníka približne 0,6 litra. Ak žijete v dome s malými deťmi, alebo domácimi miláčikmi, vákuum robota môže pri vysávaní „recyklovať“ nečistoty. Odporúča sa hĺbkové vysávanie každý týždeň pomocou klasického vysávača, aby sa zmiernilo bremeno robota, alebo naplánujte vysávanie, keď ste doma a viete vyprázdniť kôš, keď je to potrebné. Alebo sa rozhodnite pre robot s vlastnou samočistiacou základňou.

5. Vytvorte „odkladaciu“ zónu

V ideálnom prípade sú upratovacie cykly vášho robota automatizované, aby ste na to nemuseli myslieť a aby ste sa každý deň vracali do čistého domu. Ale budete tiež musieť zaviesť určité pravidlá v domácnosti, aby ste zabránili rozptýleniu kúskov zubnej nite priamo v ceste vysávania. Robotické vysávače pracujú najlepšie na vyčistenej podlahe s čo najväčším množstvom otvoreného priestoru. Ak spustíte vysávač bez toho, aby ste podlahu najskôr zbavili rôznych drobností, nevyhnutne sa zasekne.

Niektorí to riešia pravidelnými pripomienkami, že majú po sebe odpratať, čo je tiež jedna možnosť. Najjednoduchšie je však vytvoriť takzvanú „zónu odkladania“. Ak nemáte čas dať všetko preč pred každým spustením robota, môžete určiť oblasť, do ktorej hodíte hračky, papuče, kúsky Lega ... pred odchodom z domu. V prípade inteligentných robotických vysávačov môžete vo vašej aplikácii nakresliť hraničnú čiaru a pre ostatné modely prilepiť magnetický ohraničovací pásik na oblasť v dome, ktorú chcete zakázať. Pred začiatkom vysávania hoďte každú drobnosť, ktorá by mohla byť v ceste, za hranicu. V ideálnom prípade by ste potom mali odpratať všetko, čo pristálo vo vašom osobnom Bermudskom trojuholníku, ale k tomu sa môžete odhodlať aj neskôr.

6. Dajte si pozor na vodu

Voda a elektronika sa nemiešajú a to definitívne platí aj pre robotické vysávače. Poslednou vecou, ktorú chcete, aby váš drahý robot robil, je nasávanie vlhkosti z mokrých podláh. Ak voda vnikne do kritických častí, ako sú snímače, obvody alebo elektrický motor, môže dôjsť k nenapraviteľnému poškodeniu vášho vysávača.

Chráňte ho pred napájacími miskami pre domáce zvieratá a predmetmi, ktoré môžu obsahovať vodu, ako sú kvetináče a vázy. Môžete to urobiť virtuálnym umiestnením prekážok do aplikácie, ak váš robot túto funkciu podporuje. Ďalším spôsobom, je virtuálna stena - vymedzovač priestoru. Ohraničuje miesta, kam robot nemá ísť. iRobot ponúka takéto zariadenia so svojimi produktmi Roomba. Vyžarujú neviditeľné infračervené svetelné bariéry, ktoré Roomba neprekročí.

7. Usporiadajte tie otravné káble

Neposlušné káble a drôty sú pre robotické vysávače vždy problematické. Otáčajúce sa kolieska a kefy robotov sa často okolo týchto prekážok ovíjajú. Minimalizujte riziko ich usporiadaním a zabezpečením. Obzvlášť problematickými oblasťami sú zábavné centrá v obývacej izbe, domáce kancelárie a nočné stolíky.

8. Zbavte sa drobných nebezpečenstiev

Malé, tvrdé a obzvlášť ostré predmety sú pre akýkoľvek robotický vysávač zlou správou. Predmety ako kovové klince, skrutky, dokonca aj plastové kusy Lega môžu spôsobiť veľké bolesti hlavy. Mohli by poškodiť vnútorné komponenty vysávača a prípadne poškriabať, alebo zničiť drahé podlahy. Myslite na to ešte predtým, ako sa stanú problémom.

9. Berte do úvahy hrozbu shaggy kobercov

Plyšové a shaggy koberce sú nielen atraktívne, ale aj veľmi komfortné, často však pôsobia ako pasca pre robotický vysávač. Len málo robotov dokáže prejsť kobercami, ktoré sú tkané z dlhých vlákien alebo dokonca so strapcami, bez toho aby sa zasekli.

Pred upratovaním zvážte ich zvinutie alebo zasuňte strapce pod koberec, aby sa menej zamotali. Buď to, alebo obmedzte prístup robota k týmto kobercom. Môžete ich blokovať fyzickými alebo virtuálnymi prekážkami v závislosti od modelu. Medzi ďalšie možnosti patrí použitie magnetickej pásky alebo virtuálnych nástenných doplnkov, ktoré mohli byť súčasťou balenia vysávača.

S malými deťmi, psom a prácou na plný úväzok je robotický vysávač jedným z mála zariadení, ktoré pomáhajú udržať domácnosť aspoň v semi - prezentovania schopnom stave. A na rozdiel od klasického vysávača pravidelne upratuje miesta, ktoré by sa inak mohli prehliadnuť, napríklad pod gaučom, alebo posteľami. A popritom drží krok s dobou. Mnoho modelov má WiFi a ovláda sa pomocou mobilných aplikácií. Niektoré dokonca fungujú prostredníctvom hlasového ovládania cez integračné systémy, ako sú Alexa alebo Google Assistant. A... čoskoro sa aj vy pristihnete pri tom, že sa tento spotrebič stal jedným z vašich najlepších priateľov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia