spravy.sk spravy.sk

V Botswane masovo umierajú stovky slonov. Nikto nepozná príčinu!
zdroj: TASR/AP

V Botswane masovo umierajú stovky slonov. Nikto nepozná príčinu!

Čo sa deje?

Za uplynulé dva mesiace sa v delte rieky Okavango v Botswane dejú skutočne čudné veci. Veľká záhada postihla bohatú populáciu slonov. V priebehu niekoľkých týždňov objavili viac ako 350 sloních zdochlín. Príčinu ich úhynu nikto nepozná a výsledky laboratórnych testov budú známe až o niekoľko týždňov, tvrdí vláda.

TASR/AP

Botswanskí ochranári avizovali zvláštnu situáciu už na začiatku mája, kedy vykonali prelet nad danou oblasťou. Počas 3- hodinového letu napočítali 169 zdochlín. Najprv si mysleli, že situácia môže súvisieť so suchom, alebo pytliactvom, no nie je to tak. Slony masovo zomierajú z úplne iného dôvodu. „Zomierajú len slony, nič iné. Ak by to bol kyanid, ktorý používajú pytliaci, očakávali by ste aj iné úmrtia,“ skonštatoval Niall McCann z charitatívnej organizácie National Park Rescue.

Ide zrejme o nejaký druh nervového ochorenia. Slony pred smrťou nepríčetne chodia v kruhoch a následne padnú tvárou k zemi. Zomierajú veľmi rýchlo. Sú ale jedince, ktoré sa trápili, preto je veľmi ťažké identifikovať toxín, ktorý smrť spôsobuje. Nikto nevie, či je toto ochorenie prenosné na človeka, preto sú ochranári aj vedci veľmi opatrní. McCann tvrdí, že „je to ochranárska katastrofa, ale tiež má potenciál stať sa krízou verejného zdravia.“

TASR/AP
TASR/AP

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia