spravy.sk spravy.sk

Praha zvažuje zakázať konské záprahy v centre. Kone nie sú stroje pre ľudskú zábavu
zdroj: facebook.com

Praha zvažuje zakázať konské záprahy v centre. Kone nie sú stroje pre ľudskú zábavu

Kôň nie je stroj!

Určite sa vám to stalo. Sedíte si v centre mesta a okolo vás prejde konský záprah. Na koči sedia vysmiati turisti, no vpredu sú často zúfalé a vyčerpané zvieratá. Tomuto modelu plánuje dať hlavné mesto Českej republiky stopku. 

Romantika za zvuku konských kopýt tak bude onedlho zrejme v centre Prahy minulosťou. K iniciatíve sa dokonca verejne pripojil aj primátor Zdeněk Hřib. "Magistrát hlavného mesta Prahy možno zakáže používanie kočiarov ťahaných koňmi v centre mesta,“ uviedol radca Jiří Pospíšil zo strany TOP 09.

Kone pracujú, či je zima, či je teplo. Prechádzka po tzv. mačacích hlavách tiež nie je pre ich kopytá to najlepšie. Kone taktiež vdychujú výfukové plyny z automobilov, čo má vplyv na ich zdravie. A to nehovoríme o majiteľoch, ktorí dokážu zvieratá ešte aj fyzicky týrať. 

Organizácia Hlas zvierat spustila petíciu s názvom "Kôň nie je stroj", aby sa tento problém viac zviditeľnil a prinútil ľudí vzdať sa tejto zábavky. Prejsť sa dá staromestskými ulicami aj inak, ako len v konskom záprahu. "Prechádzka centrom Prahy v kočiari ťahanom koňmi. To znie romanticky, nie? Možno pre pasažierov, ale rozhodne nie pre kone, ktoré koč ťahajú. Ochrancovia zvierat po celom svete bojujú za zákaz koňmi ťahaných kočov a stále viac z nich v tomto boji víťazí. Dôvod je jednoduchý - využívanie zvierat pre zbytočný ľudský rozmar by už nemalo byť v 21. storočí tolerované," uvádzajú ochranári v petícii.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia