spravy.sk spravy.sk

Otváracie hodiny pre dôchodcov sa od stredy rušia, pribudajú nové uvoľňovania opatrení
zdroj: TASR

Otváracie hodiny pre dôchodcov sa od stredy rušia, pribudajú nové uvoľňovania opatrení

Od stredy 3. júna sa rušia vyhradené otváracie hodiny v obchodoch pre dôchodcov. Povedal to premiér Igor Matovič (OĽaNO) po pondelkovom stretnutí konzília epidemiológov.

Spolu s tým sa rozširuje aj výnimka na 48 hodín pre ľudí žijúcich v ČR a Maďarsku. Občania, ktorí v týchto krajinách žijú, budú môcť od utorka 2. júna od 7.00 h prísť na Slovensko na 48 hodín na základe preukázania, že v tejto krajine žijú. Budú sa musieť preukázať dvomi rôznymi dokladmi, podľa Matoviča môže ísť o účet za elektriku či mobil. Nemusia mať teda v tejto krajine prechodný či trvalý pobyt.

Zároveň sa zmení minimálna rozlohová plocha vo vnútorných prevádzkach na jedného zákazníka z 15 m2 na 10 m2.

V prípade taxíkov sa taktiež mení povinnosť mať fóliou oddelené zadné sedadlá, bude to fungovať na báze dobrovoľnosti. Ruší sa časové obmedzenie pre prevádzky verejného stravovania a takisto sa mení aj počet ľudí za stolom vonku i vnútri.

Zmeny sa dotknú aj denných stacionárov, budú otvorené pre obyvateľov do 62 rokov. V rámci ubytovacích služieb sa rušia 24-hodinové odstupy a povinnosť samostatných sociálnych zariadení na izbe.

Úpravy aj na športoviskách a hromadných podujatiach

Od stredy 3. júna sú povolené už aj športové súťažné podujatia a otvoria sa všetky vnútorné športoviská pre verejnosť.

Takisto sa otvoria všetky vnútorné športoviská, prírodné i umelé kúpaliská, wellness, kúpele, masáže, kasína a vnútorné priestory zoo a botanických záhrad.

Od 10. júna budú povolené hromadné podujatia do 500 osôb, od 1. júla do konca roka to má byť 1000 osôb. Na kultúrnych podujatiach nemusia mať umelci test, zavádza sa tiež šachovnicové sedenie namiesto odstupu dvoch metrov, týkať sa to má aj zhromažďovania sa v kostoloch.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas už pred dvoma týždňami avizoval, že v ďalšej fáze plánujú umožniť aj vrcholové súťaženie a šéf vládneho kabinetu tento krok v pondelok potvrdil. "Berie sa to ako hromadné podujatie, je tam rovnaké obmedzenie. Keď to poviem zjednodušene, od 10. júna môže byť na futbale 500 ľudí," povedal Matovič s tým, že podrobnosti zverejní v priebehu utorka Úrad verejného zdravotníctva.

Únia ligových klubov (ÚLK) ako riadiaca organizácia futbalovej Fortuna ligy avizovala, že ak by 3. júna prišlo k povoleniu organizovania športových podujatí súťažnej povahy a zároveň by mala štátnymi orgánmi jasne nastavené pravidlá v zmysle Manuálu organizácie zápasov, je plánovaný termín reštartu najvyššej slovenskej súťaže 13. júna reálny.

Rúšok sa zatiaľ nezbavíme

Povinnosť nosiť rúška vonku a na hromadných podujatiach sa od 3. júna skráti na vzdialenosť do dvoch metrov, vnútri bude povinné ich nosiť aj naďalej.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia