spravy.sk spravy.sk

Zodpovednosť priniesla výsledky - od stredy sa vraciame takmer do normálu
zdroj: TASR

Zodpovednosť priniesla výsledky - od stredy sa vraciame takmer do normálu

Od stredy 20. mája sa začne ďalšia, v poradí štvrtá fáza uvoľňovania reštriktívnych opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Na tlačovej konferencii to v pondelok oznámil predseda vlády SR Igor Matovič.

Otvárajú sa kiná, divadlá, kúpaliská, vnútorné športoviská. Budú možné hromadné podujatia a športové podujatia bez divákov a použitia šatní. Povoľuje sa ubytovanie so všetkými službami, či verejné stravovanie v interiéry. Otvárajú sa aj obchodné centrá. Od 1. júna sa opäť otvoria základné školy, do ktorých sa môžu vrátiť žiaci prvého až piateho ročníka.

Povinné nosenie rúšok ostáva len vo vnútorných priestoroch, v exteriéroch bude nosenie dobrovoľné. 

Otvárame hranice

V prípade, ak niekto, kto má trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku, vycestuje do určených 8 krajín - Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Nemecko a vráti sa do 24 hodín naspäť na územie Slovenska, nebude už automaticky putovať do karantény. Uvoľnenie tohto opatrenia cieli najmä na návštevy rodiny, či obchodné rokovania.

Kontrola má prebiehať priamo na hraniciach, cestujúci si bude musieť vytlačiť a vyplniť formulár s časom, kedy prekročí hranicu. Pri ceste naspäť bude skontrolovaný. 

Kiná, divadlá a dokonca aj reštaurácie v interiéry

Od stredy sa otvárajú aj kiná a divadlá do 100 ľudí. Otvoriť sa môžu aj obchodné centrá, no zatiaľ bez detských kútikov. V nedeľu zostávajú obchody zatiaľ zavreté.

V prípade obchodov sa znižuje potrebná plocha na jedného zákazníka z 25 štvorcových metrov (m2) na 15 m2. V obchodných centrách sa zároveň vypočíta maximálny počet zákazníkov ako 15 m2 na všetky obchodné prevádzky mimo spoločných priestorov a podľa Matoviča bude tiež zákaz združovania sa v spoločných priestoroch.

Od 1. júna otvárame aj školy a škôlky - zatiaľ dobrovoľne

Ako prví sa do lavíc vrátia žiaci 1. až 5. ročníka, v triede bude môcť byť maximálne 20 žiakov. Otvárajú sa aj všetky materské školy (maximálne 15 detí v jednej skupine) a školské kluby.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že návrat do škôl bude sprevádzať viacero hygienických a bezpečnostných opatrení. O tom, či sa škola alebo materská škola otvorí, rozhodne zriaďovateľ.

"Rodičia budú môcť s deťmi zostať doma, ak sa tak rozhodnú," povedal minister školstva. Do materských škôl sa budú môcť v prvom rade vrátiť deti zdravotníkov, policajtov, vojakov a tých, ktorí v čase koronakrízy zabezpečujú dôležité pozície, ale aj deti rodičov pedagogických zamestnancov.

Žiaci, ktorí nepôjdu do školy, a tí z vyšších ročníkov, teda žiaci od 6. do 9. ročníka, budú mať naďalej dištančné vyučovanie. Šéf rezortu školstva poznamenal, že zverejnený bude pomocný materiál k otváraniu materských a základných škôl.

Matovič poznamenal, že základné umelecké školy môžu vyučovať individuálne, teda jedného žiaka. Bližšie podmienky, za akých sa bude konať vyučovanie, budú zverejnené v najbližších dňoch.

Plavárne a športoviská

Od stredy môžu byť na Slovensku otvorené aj vnútorné plavárne a športoviská pre organizované športové kluby. Táto vlna otvárania sa netýka vstupu na plavárne a do športových hál pre verejnosť, toto bude témou až o dva týždne. 

Zároveň sa v krajine otvára aj prevádzkovanie kontaktných športov vo vonkajších priestoroch: "Týka sa to teda nielen už iba bezkontaktných športov, ale všetkých, ktoré sa vykonávajú vonku. Zostáva však v platnosti nariadenie z prvej fázy otvárania, teda bez šatní a obecenstva." 

Hlavný hygienik SR Ján Mikas zdôraznil, že v ďalšej fáze od 3. júna plánujú umožniť aj vrcholové súťaženie: "Zatiaľ však bez divákov."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia