spravy.sk spravy.sk

Prvý kreslený film s Mickey Mouseom oslavuje dnes 92 rokov! Vznikol v najvyššom utajení
zdroj: video

Prvý kreslený film s Mickey Mouseom oslavuje dnes 92 rokov! Vznikol v najvyššom utajení

Krátka 6-minútová epizóda, v ktorej sa po prvý raz verejnosti predstavil Mickey Mouse, mala svoju premiéru v Hollywoode pred 92 rokmi. Kreslený neozvučený film Crazy Plane premietli divákom 15. mája 1928.

Film bol vyrobený v najvyššom utajení, pretože Walt Disney mal vtedy ešte zmluvu so spoločnosťou Universal, pre ktorú pripravoval seriál Oswald the Lucky Rabbit (Osvald, šťastný zajac). Kresliar Ib Iwerks nakreslil za zatvorenými dvermi 700 obrázkov pre film denne. Okrem Mickey Mausea mala vo filme premiéru aj postavička Minnie Mouse (myška) a Clarabelle Cow (kravička).

Walt Disney, americký výtvarník a výrobca kreslených filmov, prišiel do Hollywoodu v roku 1926. Spoločne s bratom Royom tu vytvorili seriál kreslených filmov kombinovaných so živou herečkou. V roku 1928 nakreslil počas štvordňovej cesty vlakom postavičku myšky. Nazval ju Mortimer Mouse, ale toto meno sa nepáčilo jeho manželke, tak ho zmenil na Mickey.

Myšiakov úspech sa však dostavil až s filmom Steamboat Willie v kine v americkom New Yorku. Medzi obecenstvom sedel jeho autor a pozoroval, na ktorých častiach filmu sa diváci smejú, aby to mohol využiť v ďalších filmoch. V tomto filme mal Mickey Mouse ešte čierne ruky. O rok neskôr sa pristúpilo k zmene. Mickey začal používať veľké biele rukavice. Tento krok si vyžiadala technika. Film bol čierno-biely a niektoré gestá rukami nebolo na tmavom pozadí vidieť.

Mickey Mouse po prvýkrát prehovoril v roku 1929

Mickey Mouse po prvýkrát prehovoril v roku 1929. Prvé slová, ktoré povedal, boli Hot dogs, hot dogs vo filme The Karnival Kid a jeho hlas patril autorovi kreslenej postavičky Waltovi Disneymu. V rokoch 1928 až 1995 vzniklo s Mickey Mouseom 120 filmov. V tomto období však bola aj 30-ročná pauza (1953–1983). V roku 1978, pri svojich 50. narodeninách, sa hviezda populárnej čiernej myšky ako prvej kreslenej filmovej postavičky dostala aj na hollywoodsky chodník slávy.

TASR

V roku 2010 sa stal Mickey Mouse jedným zo štyroch modelov pre britského umelca Baldricka Bucklea, ktorý v roku 2010 vyrobil zo syra umelecké dielo s rekordnou hmotnosťou 1059 kg.

Postavička Mickey Mousea sa skvela aj na 240 centimetrov vysokom vianočnom stromčeku zo 40 kilogramov zlata, ktorý predstavila verejnosti istá japonská firma v roku 2012.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia