spravy.sk spravy.sk

Súťaž gazdovských koní upútala pozornosť ľudí z rôznych častí Slovenska

Súťaž gazdovských koní upútala pozornosť ľudí z rôznych častí Slovenska

Šikovnosť a schopnosti gazdovských koní dnes na 11. ročníku pretekov v prírodnom prostredí ústia Zemianskej doliny pri obci Liptovská Štiavnica v Ružomberskom okrese predviedlo 21 priamych aktérov z rôznych kútov Slovenska.
      
"Na Liptove je tradíciou chovať kone, preto sme vymysleli takúto súťaž. Akcia si už medzi divákmi získala pozornosť a dôveru. Naposledy tu bolo okolo 1500 ľudí a predpokladám, že tento rok je to podobná účasť. Myslím si, že aktivity mladých gazdov treba podporovať, aby toto remeslo úplne nezaniklo," povedal pre TASR starosta Liptovskej Štiavnice Dušan Lauko.

      
Pretekári podľa jeho slov súťažili v dvoch disciplínach. V prvej s názvom rýchlosť a poslušnosť koňa prekonáva zapriahnutý kôň 800-metrový okruh po mierne členitom teréne. Rozhodujúcim faktorom je dosiahnutý čas. Počas druhej samostatnej disciplíny Štiavnický silák ťahajú kone kmeň stromu po vyznačenej dráhe. Ktorý drevo potiahne najďalej, vyhráva.

      
Tradícia chovu gazdovských koní siaha v Liptovskej Štiavnici do minulosti. "Naša obec má veľmi veľa hospodárskeho lesa a keďže neďaleko je ružomberská celulózka, furmani zvážali drevo z hôr do papierní. V súčasnosti však toto remeslo postupne vymiera. Dúfam, že sa táto situácia aj vďaka podobným podujatiam zlepší," vyjadril nádej Lauko.

Zdroj: TASR

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia