spravy.sk spravy.sk

Návštevnosť expozície Pienin prekonala minuloročnú hranicu 1600 turistov

Návštevnosť expozície Pienin prekonala minuloročnú hranicu 1600 turistov

Infocentrum s expozíciou prírody Pieninského národného parku (PIENAP) a Spišskej Magury sídli v Spišskej Starej Vsi od roku 2013. Ako pre TASR uviedol riaditeľ Správy PIENAP-u Vladimír Kĺč, tento rok do jeho priestorov zavítalo k 19. augustu zatiaľ zhruba 1700 návštevníkov nielen zo Slovenska a okolitých krajín, ale aj z krajín mimo Európy.

TASR
Expozícia infocentra približuje jednoduchým spôsobom hlavné pieninské biotopy a to pôvodný pieninský les, lúky Pienin a Spišskej Magury, rieku Dunajec, či jaskyňu Aksamitku v Haligovských skalách. Územie dotvára aj trojrozmerná plastická mapa, ktorá sa nachádza v strede expozície. Informácie o vzniku ochrany prírody v Pieninách, ale aj o kultúrnych pamiatkach či krajine sa návštevníci môžu dozvedieť z nástenných informačných tabúľ. „Nachádza sa tu cez 100 preparátov rôznych živočíchov, máme tu napríklad zvieratá ako je medveď, rys, bociana čierneho, rôzne druhy motýľov, ryby a vtáky,“ vymenoval Kĺč. Okrem toho tu návštevníci nájdu aj rôznorodé rastliny, skameneliny a horniny.
Infocentrum Správy PIENAP-u sídlilo v minulosti priamo v obci Červený Kláštor, ktoré je centrom turistického ruchu v Zamagurí. Od roku 2013 poskytuje služby v Spišskej Starej Vsi a od svojho otvorenia stúpa aj počet návštevníkov. „Turistický ruch sa začína približne od mája, kedy začali aktívne prichádzať turisti. Od začiatku roka nás navštívilo zhruba 1700 návštevníkov, čím sme prekonali minuloročnú návštevnosť 1600 turistov. Nie je to veľa, ale sezóna je ešte v plnom prúde, takže by sme mali prekonať aj hranicu 2000 turistov,“ povedal Kĺč. Doplnil, že za nižšou návštevnosťou je nedostatočná propagácia a nevedomosť turistov, že sa takáto možnosť v regióne nachádza. Počas prvého roku prevádzky expozíciu navštívilo takmer 1200 ľudí. „Návštevnosť stúpa a naša expozícia sa pomaly dostáva do povedomia turistov,“ doplnil riaditeľ Správy PIENAP-u.
Prevádzka je otvorená celoročne a vstup do informačného centra spojeného s expozíciou prírody Pienin a Spišskej Magury je pre všetkých návštevníkov bezplatný.

Zdroj: TASR

pl

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia