spravy.sk spravy.sk

Lekárske predpisy s ochrannými prvkami vychádzajú lacnejšie ako tie bez nich

Lekárske predpisy s ochrannými prvkami vychádzajú lacnejšie ako tie bez nich

Bratislavský samosprávny kraj už od jari 2015 upozorňoval na výskyt falošných receptov, ktorými boli z lekární vyberané lieky dovedna za takmer 40 000 eur. Aj napriek tlaku verejnosti však Ministerstvo zdravotníctva SR stále nepredstavilo riešenie falšovania receptov. Urobil tak dnes predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a lekár samosprávneho kraja MUDr. Valerián Potičný. Recepty s ochrannými prvkami sú lacnejšie ako tie súčasné, ktoré sa dajú falšovať veľmi jednoducho.

1.jpg
Zdroj foto: facebook.com

„My sme vstúpili do rokovania s ministerstvom zdravotníctva aj formálneho, ale povedzme si to otvorene aj neformálneho, lebo nato, aby sa zmenili recepty bez ochrany na recepty s nejakou ochranou, je to vlastne jednoduchá zmena vyhlášky, na to stačí podpis pána ministra. A teda hľadali sme riešenie, ktoré by umožnilo, aby sa recepty nefalšovali, alebo sa falšovali podstatne ťažšie než príde také konečné riešenie, alebo moderné riešenie formou eHealthu“, vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Bratislavský samosprávny kraj už na jar upozornil na vysoký výskyt falošných receptov v kraji, na ktoré boli vyberané drahé, napríklad onkologické lieky, ktorých export je zakázaný. Škoda pri výdaji takéhoto lieku nevzniká len samotnej lekárni, ktorá lieky nedostane od zdravotných poisťovní preplatené, ale aj pacientom, ktorým sa tak znižuje šanca dostať sa k úzko-profilovým liekom.

2.jpgZdroj foto: facebook.com

„Ak by fungoval eHealth a jeho časť elektronická preskripcia, téma ochrany prvkov  na receptoch by nebola aktuálna a dnes by sme ju vôbec neriešili. Riešime to z dvoch dôvodov a to je, že sa stále objavujú falošné recepty, ktoré pripravujú poisťovne a zdravotníctvo o desiatky tisíc eur, to na jednej strane. Na druhej strane tieto lieky chýbajú pacientom. Keďže ročne sa na Slovensku predpíše okolo 50 miliónov receptov, tak je to zaujímavé aj z toho dôvodu, že to falšovanie bez ochranných prvkov je veľmi ľahké,“ vyjadril sa Valerián Potičný, lekár samosprávneho kraja.

Lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný dnes na tlačovej konferencii predstavil recepty s ochrannými prvkami. Prvým je obdĺžnik v spodnej časti receptu, ktorý reaguje na kov. Ak teda po tomto mieste prejde lekárnik kľúčom či mincou, na mieste ostane sivý pásik. Druhou možnosťou je, aby papier, na ktorom je recept vytlačený, obsahoval mikro-vlákna, ktoré po osvietení UV svetlom zažiaria, tak ako je to napríklad pri bankovkách.

3.jpgZdroj foto: facebook.com

Oba ochranné prvky na jednom recepte vychádzajú lacnejšie ako recepty bez ochranných prvkov. Obyčajné recepty stoja od 1,58 eura do 1,66 eura za sto kusov. Recepty s ochrannými prvkami, teda také, ktoré by sa nedali falšovať, stoja od 0,78 eura do 1,07 eura.

„V prípade tých voľne položených za 100 kusov, cena za sto kusov je 1,58 eura. Dnes cena za 100 kusov tie ktoré sú viazané je 1,66 eura. Recepty, ktoré by mali ochranné prvky a v tomto prípade poviem s jedným ochranným prvok, to je ten malý štvorček dole, cena za 100 kusov by bola 0,65 eura. S dvomi ochrannými prvkami, to znamená obdĺžnik plus mikrovlákna, ktoré svetielkujú pod UV žiarením by to bola cena 1,07 eura. Aby sme si to vedeli úplne jasne predstaviť, dnes cena za 100 kusov zhruba 1,6 eura alebo skoro 1,7 eura, náš návrh je za 100 kusov s jedným ochranným prvkom 0,78 a s dvomi ochrannými prvkami 1,07. Keďže hovoríme o počte okolo 50 miliónov receptov, ktoré sa vytlačia ročne a spotrebujú na Slovensku. Tak hovoríme v prípade 50 miliónov kusov dnes o sume 790 000 eur ročne a v prípade týchto lepených je to až  830 000 eur ročne. V tom návrhu, ktorý som tu dnes ukázal a predložil s ochrannými prvkami pri vytlačení 50 miliónov kusov hovoríme o cene 390 000 eur ročne verzus skoro 800 000 dnes a pri dvoch ochranných prvkoch 535 000 verzus 830 000“, dodal lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný.

Zdroj: TS

mc

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia