spravy.sk spravy.sk

Volejbal: Slovákov pred ME preveria majstri sveta

Volejbal: Slovákov pred ME preveria majstri sveta

Slovenskí volejbalisti finišujú s prípravou na blížiace sa majstrovstvá Európy. Poslednou previerkou pred finálovým turnajom, ktorý sa od 9. do 18. októbra uskutoční v Bulharsku a Taliansku, bude pre zverencov trénerskej dvojice Alberto Giuliani, Andrej Kravárik exkluzívny súper z Poľska. S úradujúcimi majstrami sveta odohrajú Slováci dve stretnutia v Bratislave, to druhé 6. októbra na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu aj pred diváckou kulisou.

3-0a0c6861aaf1940f6f2f5cfabf3f48f862f34601.jpg


"Pre nás je to zápas roka. Sme hrdí, že sa nám duel proti aktuálnym majstrom sveta podarilo zorganizovať. Našim priateľom z Poľska sme na Svetovom pohári držali palce, aby sa kvalifikovali na olympijské hry a tým by sa uvoľnilo ďalšie miesto z Európy. Žiaľ, nevyšlo to. Každopádne, duel proti svetovým šampiónom bude výbornou generálkou pred majstrovstvami Európy. Tam máme silnú skupinu, ale pokúsime sa uspieť," povedal na pondelkovej tlačovej konferencii prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda. Na utorkový duel je predaných už teraz šesťtisíc lístkov, organizátori dúfajú v osemtisícovú návštevu.
Tréneri SR deň pred dvojzápasom s Poľskom oznámili konečnú nomináciu na ME. Chýbajú v nej niektoré známe mená, ale ako povedal kouč Giuliani, do tímu si vybral hráčov, ktorí okrem výkonnosti aj čo najlepšie zapadnú do kolektívu. "V prvom rade ďakujem vedeniu federácie, že nám na záver prípravy umožnilo hrať proti špičkovému súperovi. V tejto fáze prípravy je pre nás dôležité, aby sme sa mohli konfrontovať s tými najlepšími. Verím, že zápasy splnia účel. Na európskom šampionáte máme silnú skupinu, škoda, že sme nemali väčšie šťastie pri žrebe. Urobíme všetko preto, aby sme sa pokúsili o prekvapenie," konštatoval Giuliani.
Slováci sa na záverečný turnaj ME prebojovali piatykrát za sebou a ôsmy celkovo. Na ME 2015 sa predstavia v D-skupine v talianskom Busto Arsizio proti Srbom, Rusom a Fínom. Kapitán tímu Martin Sopko si myslí, že Poliaci sú ideálnym súperom na záver prípravy. "Federácia urobila dobrú robotu a zorganizovala nám duel proti majstrom sveta. Teraz je rad na nás, aby sme ukázali, že sme na šampionát pripravení. Aj keď odborníci nám v Taliansku veľké šance nedávajú, my chceme uspieť. Poliaci nám ukážu, ako na tom sme. Špičkový súper potrestá každú našu chybu a ukáže, kde sú naše slabiny. Chceme ukázať dobrý volejbal," naznačil slovenské ambície Sopko.
Poliaci na Svetovom pohári boli krok od postupu na OH 2016. Po desiatich triumfoch za sebou však prehrali s Talianskom a o priamu kvalifikáciu do Ria prišli. "Hoci sme na Svetovom pohári odohrali veľa zápasov, sme skôr unavení mentálne ako fyzicky. Veľmi sme chceli postúpiť na olympiádu, ale nateraz to nevyšlo. Máme však nový cieľ, na európskom šampionáte chceme získať medailu. V Bratislave nebude výsledok to najdôležitejšie, tesne pred ME chceme predovšetkým predviesť kvalitnú hru a dobrý výkon," uviedol pred dvojzápasom kapitán Poliakov Michal Kubiak.
Na ME z každej zo štyroch skupín postúpi víťaz priamo do štvrťfinále, druhé a tretie tím budú hrať osemfinále a posledné štvrté družstvá po skupinách končia. Zatiaľ najlepší výsledok na ME dosiahli Slováci v roku 2011, keď skončili na 5. mieste.

14-členná nominácia Slovenska na ME:
nahrávači: Juraj Zaťko (VK Ekonóm SPU Nitra), Daniel Končal (bez klubu)
smečiari: Martin Sopko st. (VK MIRAD PU Prešov), Matej Paták (AZS Czenstochowa, Poľ.), František Ogurčák (Olympiacos Pireus, Gréc.), Štefan Chrtiansky ml. (Hypo Tirol Innsbruck, Rak.), Tomáš Kriško (Dukla Liberec, ČR)
blokári: Emanuel Kohút (Copra Piacenza, Tal.), Šimon Krajčovič (ČZU Praha/ČR), Radoslav Prešinský (Aero Odolena Voda/ČR), Peter Ondrovič (TSV Herrsching, Nem.)
univerzál: Peter Michalovič (Vibo Valentia, Tal.)  Libero: Matej Kubš (VK Ekonóm SPU Nitra), Ľuboš Nemec (Spartak UJS VKP Komárno)
     realizačný tím:
hlavný tréner: Alberto Giuliani
asistent trénera: Andrej Kravárik
     manažér: Ján Uhlárik
     kondičný tréner: Francesco Cadeddu
     fyzioterapeut: Maciej Palka
     štatistik: Daniel Bruch

program záverečnej prípravy:
     5. októbra: SR - Poľsko (Bratislava, HANT Aréna, bez divákov o 17.30)
     6. októbra: SR - Poľsko (Bratislava, Zimný štadión Ondreja Nepelu o 18.00)

program Slovenska na ME (prenosy na Digi Sport):
D-skupina (Busto Arsizio, Tal.):
     piatok 9. októbra: SLOVENSKO - Srbsko (17.30)
sobota 10. októbra: SLOVENSKO - Rusko (18.00)
nedeľa 11. októbra: Fínsko - SLOVENSKO (15.00)

Zdroj: TASR

lp

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Iné športy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia