spravy.sk spravy.sk

Benin posilní jednotky proti skupine Boko Haram o 800 mužov

Benin posilní jednotky proti skupine Boko Haram o 800 mužov

Prezident západoafrického štátu Benin Boni Yayi povedal, že jeho krajina vyšle 800 mužov, aby sa zapojili do regionálnych jednotiek bojujúcich proti nigérijskej militantnej organizácii Boko Haram.

3-deeaafddca8ada04c705f075d8a3f3e07dea46f5.jpg
Prezident to podľa informácií agentúry AP oznámil v sobotu pri príležitosti návštevy svojho nigérijského kolegu Muhammada Buhariho v Benine.

V uplynulom týždni navštívil novozvolený nigérijský prezident Buhari v rámci svojho turné za účelom zvýšenia regionálnej spolupráce proti Boko Haram tiež Kamerun.

Kamerun v utorok oznámil, že do boja s Boko Haram nasadí ďalších 2000 vojakov v oblasti hranice s Nigériou.

Posilnené ozbrojené zložky, ktorých nasadenie meškalo od februára kvôli nedostatku zdrojov, v sile 8700 mužov z Kamerunu, Čadu, Nigeru a Nigérie budú operačne plne pripravené nasledujúci mesiac.

S pomocou Čadu a Nigeru sa nigérijskej armáde začiatkom roka podarilo oslobodiť väčšinu území na severovýchode krajiny, ktoré obsadili islamistickí militanti. Napriek tomu, že povstalci prišli o svoje tábory, ich aktivity aj po nástupe Buhariho do funkcie pokračujú, eskalovali najmä samovražedné útoky.

Militanti z organizácie Boko Haram bojujú už od roku 2009 za vytvorenie prísne islamského štátu na severe Nigérie. V mene toho pripravili o život už vyše 17.000 ľudí a ďalšie stovky, vrátane dievčat a žien, uniesli.

Zdroj: TASR
dch

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia