spravy.sk spravy.sk

POTVRDENÉ: Trosky nájdené na ostrove Reúnion patria Boeingu 777

POTVRDENÉ: Trosky nájdené na ostrove Reúnion patria Boeingu 777

Malajzia dnes vyhlásila, že trosky lietadla, ktoré sa vyplavili na pobrežie ostrova Réunion v Indickom oceáne, pochádzajú zo stroja rovnakého modelu, aký patril spoločnosti Malaysian Airlines a záhadne zmizol vlani v marci počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. 

3-40af546d8442cfb1d6ca4db95cf631ab769a578e.jpg
"Vieme, že kus krídla bol oficiálne identifikovaný ako časť lietadla Boeing 777," uviedol malajzijský minister dopravy Liow Tiong Lai v dnes vydanom vyhlásení. 

Tento fakt podľa neho overili francúzske úrady spoločne s výrobcom, spoločnosťou Boeing, americkým Úradom pre bezpečnosť leteckej premávky (NTBC) a malajzijským tímom, v ktorom sú aj zástupcovia vyšetrovateľov leteckého nešťastia i spoločnosti Malaysia Airlines.


Francúzska televízia BFMTV dnes informovala, že na severnom pobreží Réunionu, neďaleko Saint-Denis, sa dnes našiel kus kovu s rozmermi 10x10 centimetrov, ktorý by tiež mohol pochádzať zo zmiznutého lietadla. 

Kovový predmet našiel muž, ktorý sa prechádzal po pláži. Nález odovzdal príslušníkom žandarmérie a tí ho prepravili k vyšetrovateľom leteckého nešťastia. Podľa BFMTV však zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že ide o úlomok zo zmiznutého lietadla.

Ďalší predmet - 70 centimetrov dlhý kus hliníkového plechu - sa našiel dnes ráno neďaleko Saint-André - miesta, kde túto stredu objavili predpokladaný kus krídla lietadla malajzijskej spoločnosti. Objavili sa dohady, že by mohlo ísť o časť dverí lietadla.

3-70b60f964165c84d2a26d694edfeef7a6016b88a.jpg
Zdroje blízke vyšetrovaniu podľa BFMTV uviedli, že na ostrove Réunion zavládla atmosféra blízka "honbe za pokladom": ľudia na políciu prinášajú rôzne predmety nájdené na pobreží v nádeji, že by mohlo ísť o trosky lietadla, ktoré vlani v marci záhadne zmizlo počas letu z malajzijského Kuala Lumpur do Pekingu. Na palube bolo 239 cestujúcich a členov posádky.

Asi dva metre dlhý úlomok - zrejme vztlakovú klapku krídla - nájdený na Réunione v stredu prepravili v sobotu letecky do Paríža, odtiaľ lietadlom do Toulouse a potom nákladným autom s policajným sprievodom do sídla laboratórií DGA-TA v mestečku Balma neďaleko francúzskeho mesta Toulouse, kde sa špecializujú na vyšetrovanie leteckých nešťastí. Na skúmaní trosiek sa zúčastnia aj experti z Malajzie, ako aj odborníci zo spoločnosti Boeing. Expertíza sa začne na budúcu stredu.

Viaceré západné médiá v noci nadnes informovali, že trosky lietadla vyplavilo more na pobrežie Réunionu možno už pred tromi mesiacmi, ale ostrovania si neuvedomili ich možnú súvislosť s leteckým nešťastím v Ázii. Jeden z ostrovanom vyhlásil, že v máji našiel modré sedadlo, ktoré však - podobne ako aj iné nálezy - spálil.

Zdroj: TASR
dch

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia